skip to Main Content

W sobotę 24 lutego w kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy, jeden z naszych najmłodszych współbraci, kleryk Paweł Kaszyński, otrzymał z rąk o. prowincjała Marka Myślińskiego posługę lektoratu.

Czytaj Dalej

W sobotę 17 lutego w naszym domu prowincjalnym w Bydgoszczy odbył się Dzień Skupienia KoRe, czyli duchackiego Kościoła Rektorskiego. Było to spotkanie przedstawicieli wszystkich grup duszpasterskich działających przy naszym kościele, przyjaciół i osób pragnących przeżyć czas skupienia w naszej wspólnocie.

Czytaj Dalej

7 lutego szczęśliwie doleciałem do Konakry stolicy Gwinei, gdzie przez najbliższe dni będę załatwiał różne konieczne dokumenty związane z pobytem.

We wspólnocie obecnie oprócz mnie są ojcowie z Senegalu i Konga Kinszasy oraz duchacki seminarzysta na stażu (na zdjęciu podczas Mszy Świętej w kościele salezjanów w Konakry).
Stopniowo podejmuję nieznaczne zadania duszpasterskie w naszej parafii. Poznaję nowych ludzi, nowe zwyczaje, radości i trudy tutejszych mieszkańców.Ostatnio na przykład dowiedziałem się, że nasz sąsiad muzułmanin studiował przed laty w Polsce.
Pozdrawiam Wszystkich i proszę o dalsze wsparcie modlitewne.
Z Bogiem!

o. Marek Walkusz CSSp

W naszym duchackim życiu bardzo ważne jest spotkanie.

Tym razem spotkaliśmy się z czterema młodymi ludźmi, którzy przybyli do domu bydgoskiego, aby w naszej wspólnocie przeżyć „Spotkania z Duchaczami”, czyli rekolekcje o rozeznaniu powołania dla młodzieży męskiej, „żeby w życiu strzelić w dziesiątkę”.

Czytaj Dalej

W Święto Ofiarowania Pańskiego w naszym domu bydgoskim odbyła się tradycyjna kolęda …

Czytaj Dalej

W piątek 2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego, wspólnota domu bydgoskiego pod przewodnictwem o. Marka Myślińskiego, naszego prowincjała, uczestniczyła we Mszy Świętej w kościele Świętej Trójcy. Eucharystii przewodniczył pasterz diecezji ks. bp Jan Tyrawa. Wspólna modlitwa ogarnęła wszystkie osoby konsekrowane i wspólnoty zakonne pracujące na terenie diecezji…

Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia…

Czytaj Dalej

Ojciec Marek Walkusz CSSp szczęśliwie dotarł do Dakaru, gdzie spędzi kilka dni przed dalszą podróżą do Gwinei Konakry.

Oto kilka słów „na gorąco” …

Czytaj Dalej

W dniach od 22 do 26 stycznia br. odbyło się w Portugalii spotkanie Wyższych Przełożonych prowincji europejskich Zgromadzenia Ducha Świętego.

Prowincję Polską reprezentował nasz ojciec prowincjał Marek Myśliński CSSp.

Kilka słów o spotkaniu …

Czytaj Dalej

W Zgromadzeniu Ducha Świętego rozpoczęła się dzisiaj (24 stycznia) Nowenna przygotowująca do dnia 2 lutego, kiedy obok Święta Ofiarowania Pańskiego i Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, w Zgromadzeniu Ducha Świętego obchodzona jest też kolejna, 166. rocznica narodzin dla Nieba o. Franciszka Libermanna, Współzałożyciela Zgromadzenia.

Zachęcamy do włączenia się w naszą modlitwę, która rozbrzmiewa w różnych językach we wszystkich zakątkach świata, wszędzie tam, gdzie obecni są nasi Współbracia …

Czytaj Dalej

Nasz Współbrat ojciec Marek Walkusz wyruszył w daleką podróż, której celem jest duchacka parafia w Boffa w Gwinei Konakry w Afryce. Jutro, 24 stycznia, o świcie poleci do Paryża, następnie do Dakaru, stolicy Senegalu, skąd za jakiś czas uda się do Gwinei.

Ojcze Marku, dzięki za twoją posługę wśród nas! Leć z Bogiem w mocy Ducha Świętego…!!!

Relacja z pożegnania o. Marka…

Czytaj Dalej

W sobotę 20 stycznia 2018 r. w naszym domu w Bydgoszczy odbyło się spotkanie opłatkowe duchackiej pielgrzymkowej grupy Czerwonej. Jak zwykle było rodzinnie i radośnie. Przy wspólnym, obficie zastawionym stole, nie zabrakło podziękowań, wspomnień i planów na kolejną przygodę wspólnej wędrówki na Jasną Górę od 21 do 31 lipca br.

Czytaj Dalej

W naszym kościele rektorskim w Bydgoszczy ruszył „Strzał w Dziesiątkę”. Pierwsze spotkanie III edycji tego doświadczenia prowadzonego przez o. Macieja Sierzputowskiego CSSp, odbyło się w piątek 12 stycznia. Spotkania odbywać się będą w każdy piątek zaraz po wieczornej Mszy Świętej sprawowanej o godz. 19.00.

Zapraszamy wszystkich, którzy mają odwagę pragnąć więcej…

Czytaj Dalej

Już tradycyjnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, w naszym kościele rektorskim w Bydgoszczy odbyło się wspólne kolędowanie…

Jak było?   Zobaczcie sami…

Czytaj Dalej

Prawdziwie rodzinna atmosfera … Wiele ciepłych i dobrych słów … A przede wszystkim żywe pragnienie i radość z dotknięcia Tajemnicy ogromu Miłości Boga, który kocha człowieka aż do ostatecznych konsekwencji … Tak było dzisiejszej nocy w kościele rektorskim Domu Prowincjalnego Duchaczy w Bydgoszczy. Pasterce, która sprawowana była w intencji Przyjaciół i Dobrodziejów naszego Zgromadzenia, przewodniczył ojciec Prowincjał Marek Myśliński CSSp.

Bóg się rodzi !!!

Dzieje się to, co niemożliwe … Bóg staje się człowiekiem, żeby być blisko człowieka, żeby być „Emmanuelem”, Bogiem z nami i dla nas … Przychodzi jako małe Dziecko, żebyśmy nie musieli się Go bać … Przychodzi, żeby z nami przeżywać życie … Bóg współodczuwający, współprzeżywający z nami każdą chwilę … ZAWSZE z nami

Wszystkim naszym Współbraciom pełniącym posługę misyjną w Polsce, za granicą w najdalszych nawet zakątkach ziemi, wszystkim osobom, z którymi spotkaliśmy się w czasie naszej misyjnej przygody w niemal wszystkich krajach świata, naszym Przyjaciołom, Dobroczyńcom, każdemu z Was pragniemy życzyć głębokiego i radosnego doświadczenia tego, co po ludzku jest po prostu niemożliwe …

Wspólnota Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego

Święta tuż tuż…

Nasz kościółek i dom zakonny w Bydgoszczy gotowy do radosnego świętowania…

Dziękujemy wszystkim naszym Przyjaciołom, którzy nie szczędzili wysiłku i czasu pomagając w przygotowaniach !

Dobrze, że jesteście!

Niech piękno przystrojonych choinek i wystrój wnętrz będą jedynie nikłym odblaskiem piękna naszych serc !

Rodzi się Bóg stęskniony, pragnący bliskości i komunii…

Zapraszamy do wspólnego przeżycia liturgii Bożego Narodzenia !

Ojciec Marek Myśliński urodził się 10 czerwca 1974 r. Wychował się w Zalesiu Królewskim, w parafii Świekatowo, w diecezji pelplińskej. W 1995 r. wstąpił do Zgromadzenia Ducha Świętego, pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1998 r., święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 2002 r. We wrześniu 2002 r. opuścił Polskę i udał się na misje do Senegalu, gdzie pracował przez 14 lat. Za swoją pracę na rzecz promocji Polski za granicą, 15 kwietnia 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. We wrześniu 2016 r. powrócił de Polski i pełnił funkcję ekonoma prowincjalnego. W dniu 13 lipca 2017 r. został wybrany przez uczestników XV Kapituły Prowincjalnej i zatwierdzony przez Ojca Generała i jego Radę na Prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego.

W dniach od 10 do 14 lipca w Licheniu Polska Prowincja Zgromadzenia Ducha Świętego przeżywała XV Kapitułę Prowincjalną. Około czterdziestu polskich duchaczy pracujących w kraju jak i za granicą, omawiało najważniejsze sprawy życia Prowincji oraz wybrało nowego Prowincjała. W Kapitule uczestniczył również Generał Zgromadzenia ojciec John Fogarty, asystent generalny brat Marc Tyrant oraz prowincjałowie dwóch europejskich prowincji, ojciec Marc Botzung z Francji i ojciec Marc Whelan z Irlandii. Kapituła rozpoczęła się od modlitewnego skupienia, które poprowadził ks. Paweł Naumowcz MIC. Moderatorem obrad był o. Janusz Sok CSsR. Nowym Prowincjałem został wybrany o. Marek Myśliński CSSp, wieloletni misjonarz Senegalu. W słowie końcowym Ojciec Generał zachęcił uczestników do patrzenia z nadzieją w przyszłość. Natomiast asystent generalny br. Marc przypomniał współbraciom, że winni nade wszystko odznaczać się duchem misyjnym, przywołał też słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”.

XV Kapituła Prowincjalna zakończyła się Mszą Świętą dziękczynną, z udziałem dzieci niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów. Wdzięczni za modlitwy zanoszone przez dzieci podczas trwania Kapituły wszyscy prezbiterzy na koniec Eucharystii przekazali dzieciom dar modlitwy o uzdrowienie. Z nowymi wytycznymi Kapituły i z nowym zapałem współbracia ruszyli w różne strony świata. Duchacka wspólnota wyraża wdzięczność wszystkim, którzy wspierali swoimi modlitwami obrady Kapituły.

O. Daniel Brottier urodził się 7 września 1876 r. w La Ferte Saint-Cyr we Francji w diecezji Blois. Przygotowywał się do święceń, pracując jednocześnie jako nauczyciel w katolickiej szkole w Pontlevoy. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 października 1899 r.. W prośbie o przyjęcie do Zgromadzenia Ducha Świętego pisał m.in.: Pragnę ofiarować swe życie swą krew dla szerzenia Dobrej Nowiny. W moim przekonaniu Ewangelia będzie się szerzyła wśród pogan tylko w takich warunkach, w jakich szerzyła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa: ziarno musi być skropione krwią męczenników. Gdyby Pan Bóg chciał przyjąć moją krew na tak wielką sprawę, dałbym ją z całego serca.

We wrześniu 1902 r. rozpoczął nowicjat w Chevilly pod Paryżem w Zgromadzeniu Ducha Świętego. Po roku złożył śluby zakonne i wyjechał do Saint-Louis do Senegalu. Z zapałem i niestrudzoną aktywnością zajął się młodzieżą. Został patronem stowarzyszenia „Dzieci Maryi”, rozpoczął druk „Biuletynu Parafialnego” i zorganizował orkiestrę, która zyskała duże uznanie. Swoim własnym przykładem pociągał najbardziej ludzi do współpracy. ……

Czytaj Dalej

W czwartek 2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego, które jest jednocześnie Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, w katedrze bydgoskiej w godzinach południowych zgromadzą się w osoby konsekrowane z całej diecezji. Natomiast wieczorem w kościele rektorskim w czasie godzinnej adoracji od 18.00 i następnie Eucharystii, duchacze wraz z wiernymi, będą się modlić głównie w intencji nowych powołań do życia misyjnego oraz wysłuchają konferencji poświęconej o. Libermannowi.

Jakub Libermann urodził się 12.IV.1802 roku w Saverne. Ojciec Lazard będąc rabinem gminy żydowskiej w Saverne, przygotowywał syna Jakuba na swojego następcę. Wysłał go do Wyższej Szkoły Talmudycznej w Metzu, aby ukończył studia hebrajskie i uzyskał dyplom rabina. Tam Jakub przeżył pierwszy kryzys duchowy. Następnie wyjechał do Paryża i decyduje się ostatecznie przejść na katolicyzm. W wigilię Narodzenia Pańskiego 1826 roku przyjmuje chrzest, obierając imiona: Franciszek, Maria, Paweł. Po krótkim pobycie w kolegium Stanisława Leszczyńskiego Franciszek wstąpił do Seminarium św. Sulpicjusza w Paryżu ……

Czytaj Dalej
Back To Top