Relikwie bł. o. Jakuba Lavala
w kościele rektorskim
w Bydgoszczy
„Formujcie dobrych rodziców, a będziecie mieli dobre dzieci” – oto życiowa dewiza apostoła wyspy Mauritius, Jakuba Dezyderiusza Laval nazywanego „Ojcem czarnych”, który zasłynął jako niestrudzony apostoł konfesjonału. Jego działalność misyjna przyczyniła się do powstania nowej metody pracy apostolskiej, dzięki której przyznano mu tytuł patrona zaangażowanego laikatu.
Człowiek modlitwy i wyrzeczenia, znak pojednania między religiami – tak postrzegany przez Kościół katolicki i takim przedstawił go Ojciec Święty w dniu 29 kwietnia 1979 roku w Rzymie, ogłaszając ojca Laval Błogosławionym oraz patronem swojego pontyfikatu. Była to pierwsza beatyfikacja, jakiej dokonał Papież Jan Paweł II po wyborze na Stolicę Piotrową.
Zarówno dzieło Błogosławionego ojca Laval, jak i pontyfikat Jana Pawła II, noszą znamiona szeroko pojętego ekumenizmu. W każdą rocznicę śmierci Błogosławionego w dniu 9 września gromadzą się w sanktuarium przy jego grobie katolicy, protestanci, anglikanie, hindusi, buddyści, muzułmanie, bo jak twierdzą: „Ojciec Laval jest jeden dla wszystkich i ukochał wszystkich”.
Niepodległe państwo Mauritius ogłosiło dzień śmierci ojca Laval świętem państwowym. W tym dniu nawiedza to sanktuarium do 200 tysięcy osób.