JAK ZOSTAĆ DUCHACZEM?
Formacja początkowa prowadzi do życia wartościami ewangelicznymi w konkretnych sytuacjach, szczególnie posługi misyjnej. Kandydaci rozwijają się w pełni jako ludzie i chrześcijanie oraz osoby zakonne, jak również zdobywają konkretne przygotowanie praktyczne do pracy misyjnej.
Etapy formacji
Kandydaci na kapłanów
Formacja braci zakonnych obejmuje różne wymiary życia: ludzki, chrześcijański, duchowy, zakonny, intelektualny, zawodowy, teologiczny, pastoralny i apostolski. Każdy z nich pojawia się na poszczególnych etapach i ma swoją specyfikę. Winien on być odpowiednio dostosowanych do konkretnego etapu formacji i kandydata. Istotną więc sprawą jest, aby poszczególne wymiary były ze sobą ściśle i umiejętnie.
Bracia zakonni duchacze odbywają bardziej indywidualny tok formacji, u których większy nacisk w ich formacji położony jest na specjalizację w dziedzinie profesjonalnej. Specjalizacja zawodowa jest szczególnie istotna we formacji brackiej, gdyż pozwala im wykonywać ważne zadania w ich posłudze misyjnej oraz znaleźć w ten sposób właściwe miejsce i swój odpowiedni status we wspólnocie duchackiej.
Drugi etap
Staż misyjny i nowicjat
Nowicjat jest zasadniczą częścią początkowej formacji kandydatów do Zgromadzenia Ducha Świętego i trwa jeden rok. Jest okresem poświęconym przede wszystkim na duchową formację zakonną. Zmierza on też ku temu, aby nowicjusze dokładniej rozpoznali Boże powołanie właściwe Zgromadzeniu, żeby uformowali umysł i serce jego duchem, a także by przełożeni mogli potwierdzić ich zamiar i zdatność.
W przypadku kandydatów na braci są to dalsze studia ukierunkowane na pogłębienie formacji w różnych wymiarach życia, głównie zawodowej, zazwyczaj w jednym z międzynarodowych duchackich centrów poza Polską.
Formalności