skip to Main Content

KOLĘDOWANIE U DUCHACZY

Razem – Rodzinnie – Radośnie

6 stycznia to Uroczystość Objawienia Pańskiego, a dla Duchaczy mieszkających w domu prowincjalnym Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy to także dzień, kiedy zgodnie z coroczną tradycją spotykają się oni na wspólnym kolędowaniu wraz z wiernymi.

Również w tym roku dobrodzieje, przyjaciele i sympatycy duchackiej wspólnoty razem świętowali tę wielką tajemnicę objawienia się Słowa.

Objawienie Pańskie to uroczystość, podczas której przeżywamy ukazanie się Chrystusa światu, dlatego w tym dniu szczególnie modlimy się w intencji misji, włączając się w ten sposób w obchodzony w Kościele Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom obchodzony w tym roku pod hasłem: „Mocni Duchem dla Misji”. Z tego powodu jest to szczególny dzień dla naszego misyjnego Zgromadzenia. Przywołujemy licznych naszych współbraci pracujących na wszystkich kontynentach, w ponad sześćdziesięciu krajach. Podczas kolędowania mieliśmy okazję wysłuchać nadesłanych z Rzymu nagranych życzeń Ojca Generała naszego Zgromadzenia Johna Fogarty’ego CSSp oraz życzeń Ojca Marka Walkusza CSSp pracującego na duchackiej misji w Boffa w Gwinei Konakry.

Podobnie, jak w roku ubiegłym zgromadzeni mieszkańcy Bydgoszczy i diecezji mieli okazję do wspólnego śpiewania kolęd zgodnie z zasadą trzech „R”, czyli Razem – Rodzinnie – Radośnie.

Śpiew prowadzony był przez przyjaciół duchackiej wspólnoty: muzykujące rodziny tworzące Zespół Rodzinny i zespół Quadrans z Fordonu.

Pojawili się też trzej królowie. Kolejny raz w zupełnie niecodziennej, bo mocno współczesnej odsłonie… Trzy osoby, które spotkały się przypadkiem, niekoniecznie „narzucające się” Kościołowi i Panu Bogu, które podczas kolędowania odbyły swoją „podróż życia” doświadczając spotkania z Bogiem żywym, a przez to głębokiej i radosnej przemiany serca. One otrzymały od Nowonarodzonego dar w postaci wielu różańców, które zostały rozdane uczestnikom spotkania. Ojciec Prowincjał Marek Myśliński CSSp wyjaśnił znaczenie tego daru: przekazać różaniec innej osobie, zanieść ten znak w świat, jak misjonarze, którzy w świecie głoszą Ewangelię, pełnią dzieła miłosierdzia, niosą nadzieję, pociechę i bezinteresowną pomoc.

Objawienie Pańskie jest również patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Ich liczna obecność była bardzo ważnym elementem wspólnego kolędowania u Duchaczy, które coraz wyraźniej nabiera charakteru rodzinnego. Pięknie jest widzieć wiele rodzin, często młodych z małymi dziećmi, które RazemRodzinnie i Radośnie wielbią Boga śpiewem kolęd i pastorałek. Ten wymiar rodzinny jest dla nas bardzo ważny, dlatego właśnie od kilku już lat odeszliśmy od pierwotnej formy kolędowania, które początkowo nosiło tytuł „Kolędy świata u Duchaczy” i miało formę występów wielu wykonawców i zespołów.

Podczas wspólnego kolędowania u Duchaczy nadarzyła się również okazja do materialnego wsparcia. W tym roku zebrane środki zostały przeznaczone dla ojca Marka Walkusza CSSp, który od kilku miesięcy posługuje na misji w Boffa w Gwinei Konakry, gdzie prowadzona jest m.in. szkoła i internat dla dzieci.

Całość wspólnego kolędowania, po raz kolejny bardzo rodzinnego, dopełniło wypowiedziane na koniec słowo Ojca Prowincjała Marka Myślińskiego CSSp, w którym dziękował on wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia tegorocznego, wspólnego śpiewu kolęd.

zdjęcia: Krzysztof Zaborowski 

Back To Top